Rozhovor s LEKTORKOU vázání šátku
Přidáno 23.3.2018 11:14:22 Počet shlédnutí 5288
Jedno z častých témat maminek - nosit nebo nenosit miminko v šátku nebo v nosítku ? Přinášíme Vám inspirativní rozhovor s lektorkou vázání šátku Ivou Gondekovou i její názor na kolébku pro miminka Hojdavak Baby.
Když mému synovi byly 4 měsíce, dostala jsem touhu naučit se ho nosit v šátku. Do cesty mi přišel kontakt na lektorku vázání šátků Ivu Gondekovou, se kterou jsem se následně domluvila na individuálním kurzu. Setkání proběhlo ve velice přátelské atmosféře a já zjistila, že to není vůbec složité. Rok se s rokem sešel a po letech jsem měla tu milou příležitost se s Ivou opět potkat. Popovídaly jsme si o její životní cestě, neustálém vzdělávání a její práci. Moc se mi líbí její otevřený a citlivý přístup respektující náš barevný svět kolem nás. Iva je člověk, který se nenechá odradit okolím a hledá, dokud nenajde. Názory na nošení miminek v šátku se různí. Pojďme si každý udělat ten svůj. A nakonec mne samozřejmě zajímal její názor na využívání naší závěsné kolébky Hojdavak :-)
1/ Ivo, již 8 let pracujete jako lektorka vázání šátku. Za vzděláním jste jezdila i do Německa. Kde všude jste čerpala informace a kam jste až ve Vašem vzdělávání došla?
Nošením dětí v šátku se zabývám přes 8 let – od narození svého prvního dítěte. V té době jsem se od některých fyzioterapeutů dozvídala, že nošení dítěti škodí. Na druhou stranu jsem měla již informace, jak blahodárné nošení pro dítě je – tenkrát z tzv. alternativních zdrojů a také z vlastní zkušenosti se svým miminkem. Kvůli tomuto rozporu začalo moje pátrání, které mě přivedlo až do německé školy nošení Die Trageschule®, která spolupracuje s biology, fyzioterapeuty, ortopédy a dalšími odborníky v péči o matku a dítě, kteří přinášejí potvrzení prospěšnosti nošení miminek a dětí na těle matky i z vědeckého hlediska.
Tato škola byla založena v roce 1998 a od té doby má zkušenosti s vertikálním nošením miminek v šátku od narození, vzdělává lektorky nošení pro rodiče, pořádá mezinárodní konference na téma nošení miminek v šátku a v nosítkách.
V Die Trageschule® jsem získala certifikát pro poradenství rodičů a licenci pro porodní asistentky, zdravotní sestry a další odborný personál, aby mohli předávat nošení rodičům v jejich ordinacích.
Informace čerpám především z německy psané literatury, z výše uvedených konferencí o nošení, konaných ve Vídni a v Drážďanech. Také z osobní komunikace s fyzioterapeuty a lékaři, kteří jsou nošení nakloněni.
Vedle toho sleduji internetové zdroje o nošení z celého světa.
„ ... pátrání, které mě přivedlo až do německé školy nošení Die Trageschule®, která spolupracuje s biology, fyzioterapeuty, ortopédy a dalšími odborníky v péči o matku a dítě, kteří přinášejí potvrzení prospěšnosti nošení miminek ..."
2/ Přednášíte i odborné veřejnosti. Jak probíhají osobní setkání s pediatry nebo fyzioterapeuty? Setkáváte se často s odmítavým postojem nebo Vaše názory respektují?
Dá se říci, že nyní mezi fyzioterapeuty a pediatry v České republice převažuje názor "nosit s mírou". S tím mohu souhlasit, jde o to, zaintegrovat nošení v péči o miminko, zajistit mu dostatek pohybu i mimo šátek, vždy v kontaktu s milující maminkou nebo jinou láskyplně pečující osobou.
Setkávám se ovšem i s odmítavými reakcemi – respektuji je. Skutečně nošení nemusí vyhovovat všem, tělesný kontakt a společný pohyb lze miminku zajistit i jinými způsoby – mazlením, vaničkováním, společným koupáním, handlingem, různými typy her, masážemi apod. - a také houpáním např. v Hojdavaku :-)
Jsem pro citlivou komunikaci a individuální řešení pro každou dvojici matka-dítě.
„ ... v České republice převažuje názor "nosit s mírou". S tím mohu souhlasit, jde o to, zaintegrovat nošení v péči o miminko ..."
3/ Jak hodnotíte využívání závěsné kolébky pro miminka z hlediska správného psychomotorického vývoje dítěte?
Závěsná kolébka podporuje fyziologii miminka, navíc miminko zažívá vyrovnané, ohraničené bezpečí spolu s pohybem, nemusí balancovat, jedná se o simulaci tělesného kontaktu s matkou v pohybu - oboje miminko uklidňuje a dodává blahodárné impulzy pro jeho celkový zdravý vývoj.
„Závěsná kolébka podporuje fyziologii miminka,..."
4/ Doporučila byste maminkám konkrétní zdroje, kde čerpat informace?
Z českých psaných zdrojů doporučuji knihu Handling a nošení od Vandy Schreierové. A všechny zdroje, které lidské dítě popisují jako nošence - tj. specifický druh mláděte.
5/ Ze své bohaté praxe, máte pro maminky tipy a rady, co je nejdůležitější při péči o miminko v jeho prvním roce života?
Domnívám se, že v prvním roce života potřebuje miminko milující maminku. Cítit tělesně i duševně, že je tu pro něj, potřebuje zažít, že je ve své rodině vítáno. Miminko hluboce vnímá, jak řeší maminka každodenní situace, jak přistupuje k životu. Považuji za důležité uvědomění, že miminko je rodičům hostem, ne vlastnictvím. V prvním roce života maminka a nejbližší okolí sytí svým jednáním podvědomí dítěte na celý život, láskyplným tělesným kontaktem vyživují jeho duši.
„...V prvním roce života maminka a nejbližší okolí sytí svým jednáním podvědomí dítěte na celý život, láskyplným tělesným kontaktem vyživují jeho duši..."
Děkujeme Ivě za její rozhovor a podporu, které si moc vážíme.
Chcete vědět o Ivě Gondekové a její práci víc? Podívejte se na její web: https://www.nosenivsatku.cz/.
Zde je literatura, ze které Iva čerpá a doporučuje k přečtení: https://www.nosenivsatku.cz/Literatura-a1_4.htm.